Cevdet Yılmaz: AK Parti ve Cumhur İttifakı milletin bağrından çıkmış siyasi hareketler

 

Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi Yıldırım Bayezid Salonunda düzenlenen iftar programında konuşan Yılmaz, “AK Parti ve Cumhur İttifakı, milletin bağrından çıkmış siyasi hareketler. Gücümüzü biz, milletten alıyoruz. Rotamızı da her zaman milletimiz çiziyor. Milletin önceliği neyse bizim önceliğimiz o. Milletin derdi neyse bizim derdimiz o. Böyle başladık böyle de devam ediyoruz. Dolayısıyla Ankara’da masa başında oturup, memleketi yöneten bir ekip hiçbir zaman olmadık. Türkiye’nin dört bir yanında bakanlarımız, yetkililerimiz, Sayın Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere koşturuyoruz ve milletimizle bir arada ramazanın bereketinden, rahmetinden istifade etmeye çalışıyoruz” dedi.

‘BUGÜN EKONOMİMİZ NE HALDE OLURDU TAKDİRİNİZE BIRAKIYORUM’

Cumhurbaşkanı ve Milletvekili Genel Seçimleri’nde verilen destekten dolayı teşekkür eden Yılmaz, muhalefeti de eleştirerek şöyle konuştu:

“Mayıs seçimlerinde Cumhur İttifakı’na, AK Parti’ye ve Sayın Cumhurbaşkanımıza verdiğimiz destek için de şükranlarımızı sunmak istiyorum. Allah hepinizden razı olsun diyorum. 14- 28 Mayıs tarihlerinde ikinci turda, yüzde 55’e yakın bir oy aldı Cumhurbaşkanımız. Sağ olun, onu siz yapmasaydınız, bu aziz milletimiz bu desteği vermeseydi, bugün ekonomimiz, bugün dış ilişkilerimiz, terörle mücadelemiz, sosyal politikalarımız ne halde olurdu takdirinize bırakıyorum. Bazı ehli insaf diyelim, muhalefetten insanlar da seçimden sonra ortaya çıkan vaziyeti görünce dediler ki televizyonlarda, ben kendim de bizzat dinledim. ‘İyi ki biz kazanmamışız’ dediler. Bu hali görünce, seçim sonrası hem partileri içinde yaşanan kargaşa hem partiler arasındaki kavgalar, gizli anlaşmalar, birbirinden habersiz, güven kırıcı hareketler, bütün bunları görünce ehli insaf birtakım muhalif insanlar bile, ‘İyi ki kazanmamışız’ dediler. ‘Memleketin halini nice olurdu’ dediler. Çok şükür Türkiye, mayıs seçimleriyle, siyasi istikrarını ve güven ortamını korudu. Bununla, güçlü politikalarla yolumuza devam ediyoruz. Büyümeye, istihdam üretmeye, ihracata devam ediyoruz. Sorunumuz enflasyon. Vatandaşımızın da sorunu, bizim de şu anda temel öncelikli mesele olarak gördüğümüz enflasyon. Onun da planını, programını yapmış durumdayız. Adım, adım, adım inşallah sonuçlarını hep birlikte göreceğiz. Bu yılın ikinci yarısından başlayarak enflasyondaki gerilemeyi sizler de göreceksiniz. Yıllık gerilemeyi. Gelecek sene bu daha da hızlanacak. 2026’da da Allah’ın izniyle tek haneli rakamlara ulaşacağız.”

‘GENEL SEÇİMLER BİTTİ, İKİNCİ DEFA YAPACAK HALİMİZ YOK’

31 Mart’ta yapılacak yerel seçimler öncesi, muhalefet tarafından farklı bir hava oluşturulmaya çalışıldığını belirten Yılmaz, “31 Mart’ta yerel seçimlere gidiyoruz. Genel seçimler bitti, ikinci defa yapacak halimiz de yok. Meclisimiz belli, başkanımız belli, 5 sene kimin bu ülkeyi yöneteceği, hangi politikalarla yöneteceği belli. Bazıları sanki yerel seçimden sonra çok farklı politikalar olacak, Türkiye çok farklı yönetilecek gibi bir hava oluşturmaya çalışıyorlar. O da doğru değil. Genel seçimi bitirdik. Başkanlık seçimini bitirdik. Şu anda yaptığımız yerel seçimler. Yerel seçimlerde de esas olan mahalli, müşterek hizmetlerdir” dedi.

CUMHUR İTTİFAKI ADAYLARINA DESTEK VE DUA İSTEDİ

Yeniden aday gösterilen Büyükşehir Belediye Başkanı AK Parti’li Alinur Aktaş’a destek isteyen Yılmaz, “Yanlış anlamayın, lafla, algıyla, işte birilerine şirin görünerek yapılan çalışmalarla, Bursa’nın geleceğini inşa edemeyiz. Bursa’ya tecrübeli, ne yaptığını bilen, Bursa’yı bilen, yatırım yapabilecek, bugün işte yaptıklarına benzer daha güzel projeleri hayata geçirecek yerel yöneticilere ihtiyacımız var. Biz buna gerçek belediyecilik diyoruz. Belediyeyi kendi şanı için, şöhreti için, popülaritesi için kullananlar gerçek belediyecilik yapamaz. Belediyeyi, ideolojik amaçlarla kullananlar da gerçek belediyecilik yapamaz. Belediyenin kaynaklarını, halkın somut, gerçek ihtiyaçları için verimli bir şekilde kullananlar gerçek belediyecilik yapanlardır. Alinur Aktaş Başkanımız da bugüne kadar gerçek belediyeciliği yaptı, bundan sonra da yapmaya devam edecek inşallah. Sizlerden Bursa’ya sahip çıkmanızı istiyoruz. Bursa’nın geleceğine, bu güzel ilimizin, bu tarihi, derinliği olan ilimizin geleceğine sahip çıkmanızı özellikle istirham ediyorum. Alinur Başkanımıza, ekibine, ilçelerdeki tabii Cumhur İttifakı adaylarımıza, hepsine desteğinizi, duanızı beklediğimizi ifade etmek istiyorum. Önemli, 5 yılda bir geliyor sandık önümüze. Çok ciddi düşünerek karar vermemiz lazım. Duygusallıklarla değil, gerçekten şehrimizi düşünerek, çoluk çocuğumuzu düşünerek, hizmetlerimizi, geleceğimizi düşünerek hareket etmemiz lazım” ifadelerini kullandı. 

KANAAT ÖNDERLERİYLE BİR ARAYA GELDİ

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Kocaeli’nin Dilovası ilçesinde Kanaat Önderleri Buluşması’na katıldı. Kocaeli Valisi Seddar Yavuz, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, AK Parti Kocaeli milletvekilleri ve davetlilerin katıldığı programda Yılmaz hem ekonomi hem de yerel seçimler hakkında açıklamalarda bulundu.

‘KOLAY DEĞİL TOPLAM 104 MİLYAR DOLARLIK BİR YÜKTEN BAHSEDİYORUZ’

Dünya ekonomisinin tarihi seviyesinin altında olduğunu belirten Yılmaz, “Bizim bölgemizde de yine zor bir dönemden geçiyoruz. Bir tarafta kuzeyimizde Ukrayna-Rusya savaşı var. Güneyimizde Suriye’nin durumu malum. Buna Gazze’deki maalesef hepimizin yüreğini yakan manzaralar ilave oldu. Böyle bir dönemden geçiyoruz. Bir taraftan da geçtiğimiz yıl tarihimizin en büyük afetini yaşadık. 11 vilayetimiz, 14 milyon nüfusumuz bundan etkilendi. Şu anda da onun yaralarını sarmaya çalışıyoruz. Kolay değil toplam 104 milyar dolarlık bir yükten bahsediyoruz. Geçen sene 1 trilyona yakın bir parayı sadece merkezi idareden harcadık. Bu sene de 1 trilyon 28 milyar başlangıç ödeneği olarak bütçemize depremin yaralarını sarmak üzere ödenek koyduk. İnşallah 2025’ten itibaren azalarak devam edecek. Bu sene 200 bin civarında konutu bitirip teslim edeceğiz inşallah. Tabi sırf konutlarla da bitmiyor. Altyapısıdır, sosyoekonomik hayatın canlandırılmasıdır; birçok başlıkta çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi.

‘GÖSTERGELERİMİZ İYİ BİR ŞEKİLDE DEVAM EDİYOR’

Türkiye’nin güçlü bir şekilde yoluna devam ettiğini belirten Yılmaz, “Bütün bu zorlu koşullara rağmen, dünyadaki sıkıntılar, jeopolitik gerilimler, afetler, bütün bunlara rağmen Türkiye’yi güçlü bir şekilde yoluna devam ediyor. Ekonomimiz geçen yıl yüzde 4,5 büyüme kaydetti. İstihdamımız 32 milyonu geçti. İhracatımız 256 milyar doları buldu. Turizm gelirlerimiz 54 milyarı aştı. Cari açığımız düşme trendine girdi. Depreme rağmen bütçe açığımız milli gelire oranla yüzde 5,5’lerde kaldı. Biz bunu yıl ortalarında 6,5 olacak diye tahmin ediyorduk ama ondan da iyi geldi rakamlar. Dolayısıyla göstergelerimiz iyi bir şekilde devam ediyor” ifadelerini kullandı.

‘PROBLEMİMİZ ENFLASYONLA MÜCADELE’

“Planlı, programlı bir şekilde, güçlü bir yönetimle problemlerin üstüne gidiyoruz. Reel tarafta iyiyiz. Büyümede, istihdamda, turizmde, ihracatta gerçekten iyi gidiyoruz. Problemimiz enflasyonla mücadele” diyen Yılmaz, “Enflasyonla mücadele de sadece bizde değil tüm dünyada biraz zaman alıyor. Yani yaptığınız politikaların sonuçlarını görmeniz biraz zaman istiyor. Bütün dünyada böyle, en az böyle 2,3 yıllık bir program uygulamanız gerekiyor. Biz de programımızı kararlı bir şekilde uyguluyoruz. Aylık bazda bazı sonuçları görmeye başladık. Yıllık bazda sonuçları ise mayıstan sonra haziran, temmuz enflasyonunda özellikle belirgin bir şekilde göreceğiz. Yıllık bazda da düşüşler başlayacak. 2025’te inşallah çok daha iyi bir noktaya geleceğiz. Orta vadeli programınıza göre gelecek sene yüzde 15’ler civarına düşmesini bekliyoruz. Ondan sonraki sene yani 2026’da ise tek haneli rakamlara yeniden ülkemizi kavuşturacağız. Bütün çabamız bu yönde. Bunu laf olsun diye de söylemiyoruz. Planını, programını yapmış durumdayız ve kararlı bir şekilde hayata geçiriyoruz” ifadelerine yer verdi.

‘BAŞARIYA ULAŞTIKÇA DA KALICI SOSYAL REFAH ÜRETECEĞİZ’

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz, “Bu programımızla ilgili spekülasyonlar yapmaya çalışanlar var. Kararlılığımızı gölgelemeye çalışanlar var. Onlara da hiçbir şekilde vatandaşımız prim vermemeli. Bazıları yerel seçim vesilesiyle ‘Şu olacak, bu olacak’ diye çok spekülasyonlar yaptılar ama bakın bugün de görüyoruz, Merkez Bankamız kararlı. Maliye politikalarımız aynı şekilde, kararlı bir şekilde gidiyor. Yapısal reformları inşallah birer birer hayata geçireceğiz. Takvime bağlamış durumdayız. Dolayısıyla Sayın Cumhurbaşkanımızın güçlü siyasi desteğiyle, toplumsal sahiplenmeyle bu programımızı Allah’ın izniyle başarıya ulaştıracağız. Başarıya ulaştıkça da kalıcı sosyal refah üreteceğiz. Vatandaşlarımız için geçici değil, bu başarıyla birlikte kalıcı bir şekilde sosyal refahı artıracak adımları da yine atmaya devam edeceğiz. Cumhurbaşkanımızın liderliğinde Cumhur İttifakı olarak AK Parti olarak” dedi.

‘GERÇEK BELEDİYECİLİĞİ YAPANLAR BUNLARDIR’

‘Gerçek belediyecilik’ tanımı yapan Yılmaz, “Belediyeyi şan şöhret için, kendi kişisel şartı şöhreti için kullanan bir belediye başkanı veya başka bir makama sıçrama tahtası olarak kullanan bir belediye başkanı gerçek belediyecilik yapmıyor demektir. Yine belediyeyi ideolojik birtakım saplantıları için kullanan, ön yargılı bir takım yaklaşımları için kullanan bir belediye başkanı da belediyeyi gerçek anlamda yönetmiyordur. Kimdir gerçek belediyeciliği yapan? Tahir Bey gibi kardeşlerimiz. Son derece mütevazı şekilde, kendini öne çıkarmadan, reklamı öne çıkarmadan, algıyı öne çıkarmadan kaynakları etkili, verimli bir şekilde vatandaşa hizmet için kullanan belediye başkanlarıdır. Gerçek belediyeciliği yapanlar bunlardır” diye konuştu.

‘NE VAAT ETTİĞİNİ BİLE HATIRLAMAYANLAR VAR’

“Yapamayacağınız şeyi söylemeyeceksiniz; söylediğiniz şeyi sonuna kadar takip edip yapacaksınız” diyen Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz, “Bunu yapan siyasete olan güveni de inşa eder. Yerelde, genelde. Bizim anlayışımız budur. Bazıları bırakın vaatlerini yerine getirmeyi, ne vaat ettiğini bile hatırlamayanlar var maalesef. Çünkü vatandaşı umursamıyor. Seçim öncesi ‘Ağzıma geleni söyledim’ diyor. ‘Seçim sonrası nasılsa kimse benden hesap sormaz’ diyor. Böyle belediye başkanları var. Vatandaşa ne vaat ettiğini hatırlamıyor. Böyle şey olabilir mi? Bizim anlayışımız budur. Neyi vaat ettiysek sonuna kadar gayret ederiz. Bazen olur ki elimizde olmayan sebepler de olabilir; onu da vatandaşa izah etmek zorundasınız. Niye yapamadığınızı izah etmek zorundasınız. Olabilir, çok olağanüstü bir gelişme olur, elimizde olmayan bir sebep olur, birkaç şeyi yapamayabilirsiniz. O normal ama genel olarak esas olan şey, ne vaat ettiyseniz onu yapmaktır. Bizim de anlayışımız budur” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x